Proje

TÜMÜ

Gaziantep Kulübünden “Çevre Sorumluluk Projesi”

Gaziantep Kulübü 2013 Yılı faaliyetleri kapsamında “Bitkisel Atık Yağ Toplama Projesi’”ne geçtiğimiz günlerde start verdi. Gaziantep Kulübü’nün sosyal sorumluluk projesi olarak başlatmış olduğu proje ile il genelinde çevre ve atıklar konusunda farkındalık sağlanması hedefleniyor.

Gaziantep için Gaziantepliler ve kendini Gaziantepli hissedenler tarafından kurulan Gaziantep Kulübü çevre ve atıkların geri dönüşümü konusunda ilimiz genelinde yürütmeyi hedeflediği çalışmaların ilkini 5 Ocak 2013 tarihinde düzenlenen toplantı ile başlattı. Atık yağların ekonomiye kazandırılması amacıyla konutlarda oluşan atık yağların toplanması için bir sistem oluşturuldu. Yapılan planlama ve hedefler öncelikle Kulüp üyesi bayanlar ile paylaşıldı. 

Gaziantep Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Ekici konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Gaziantep Kulübü olarak 1993 yılından bu yana yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında özellikle son yıllarda çevre bilincinin geliştirilmesi, küresel ısınma ve su sorunu gibi konularda üyelerimiz başta olmak üzere il genelinde farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli çalışmalarda bulunduk. 2013 yılı faaliyetlerimiz kapsamında ise üyelerimiz başta olmak üzere tüm Gazianteplileri atıkların ekonomiye kazandırılması alanında evlerinden başlayarak kolay bir uygulamaya davet ediyoruz. Yemek yapımında kullandığımız atık yağların atık suya karışımını engellemek ve böylelikle evsel atık su kirliliğinin %25 oranında düşürmeyi hedefliyoruz. Evlerden çıkan atık yağların bertaraf edilmesi konusunda yaşanan sıkıntıyı gidermek, çevremize olan duyarlılığı artırmak ve aynı zamanda ülke ekonomisine katkı sağlamak düşüncesiyle Kulübümüz hanımları ile bu projeyi başlattık. Kulüp üyelerimizin apartmanlarından başlayarak her apartman için bir atık yağ bidonu temin edilecek. Bu temini görüşmüş olduğumuz lisanslı toplayıcı firma yapacak. Atık yağ bidonları apartman görevlilerine teslim edilecek. Bu projeye hanımlarla başladık çünkü mutfaktan çıkan atık yağlar ile onlar karşı karşıya kalıyor. Hanımlar çıkan atık yağlarını apartman görevlilerine vererek, atık yağ bidonlarında toplanmasını sağlayacaklar. Çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirirken aynı zamanda ülke ekonomisine de geri dönüşüm ile katkı sağlamış olacaklar. “ dedi. Atık yağ bidonları önümüzdeki günlerde konutları gönderilmeye başlanacak. 

Proje kapsamında öncelikle Dernek üyeleri aracılığıyla 4bine yakın kişiye ulaşılarak atık yağların çevreye verdiği zararlar konusunda bilgilendirme yapılacak ve 800’ü aşkın konuttan atık yağ toplanmaya başlanmış olacak. Proje kapsamında 20bin kişiye ulaşılması planlanıyor.

ATIK YAĞLARIN ZARARLARI
Bir süre kızartma işleminde kullanılan bitkisel yağ, fiziksel ve kimyasal özelliklerini kaybederek atık yağ haline geliyor. Özelliğini defalarca kullanımdan dolayı yitirmiş yağlar insan sağlığı üzerinde kanserojen etkiye sahiptir ayrıca çevre açısından evsel atık su kirliliğinin %25 oranında kaynağını, kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar oluşturuyor. 
Evsel atık su içinde bulunan yağları biyolojik olarak arıtmak mümkün değil. Sonu arıtma ile bitmeyen atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar; denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğü zaman o suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu; ortamdaki, başta balıklar olmak üzere diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açıyor.

Yorum yapİlk yorum yapan sen ol!

Sponsorlar