Makale

TÜMÜ

YEŞİL ALANLARA KIYMAYIN

Yazar: M. Necati KANALICI

Ne yazık ki her dönemde  belediye  meclislerinin   en çok yoğunlaştığı  konu,  genellikle büyük  rantlar karşılığında yapıldığı bilinen  imar değişiklikleridir. Belediyeler, artan nüfus karşısında yetmeyen fonksiyonları  geliştirmek ve iyileştirmek için çalışırken, bir taraftan da kendi elleri ile yaptıkları imar tadilatları ile yeni  sorunlar yaratmayı sürdürmektedirler. Yapılan her imar değişikliği, tabii ki mevcut alanda nüfus yoğunluğunu ve buna paralel olarak altyapı ve donatı alanları ihtiyacını getirmektedir. Bu da genellikle mümkün olmadığı için, tadilat yapılan alanda ve çevresinde yaşamı zorlaştırmaktadır.

Mesela   Primemall  AVM çevresindeki  yapılaşmalar daha hayata geçmeden, şu anda trafiğin nasıl felç olduğunu görmekteyiz.  Eski Fuar alanına yapılan alış veriş merkezinin yarattığı sorunları çözmek için yıllardır uğraşılmaktadır.  Bu yetmiyormuş  gibi, Kamil Ocak  stadyumu  yerine yapılması düşünülen  5.000-10.000 insanın gelebileceği  Cuma camii fikri ile ve yapılmakta olan Panorama Müzesi ile orada daha neler yaşanacağını düşünemiyorum. Gelecek  nesiller  bu kaosu yaratanlara ne diyecekler?

PROF. JANSEN'İN KEMİKLERİ SIZLAR

Şehrin imar planları yapılırken,  orada  yaşayacak  nüfus  ve buna göre alt yapı, yol, su, elektrik, okul, camii, yeşil alanlar tespit edilir. Bu şekilde sağlıklı, medeni  ve kolay bir yaşam öngörülür. Genellikle şehrin dokusuna uygun alanlarda tanzim edilen yeşil alanlar ise, her kent için yaşam anlamında en değerli  yerlerdir. GAZİANTEP 100. YIL PARKI  bunun en güzel örneklerindendir. Bu park alanı, Alleben deresi  yatağında  ve oluşan rüzgar koridoru ile şehircilik anlamında kent içinde sürekliliği devam eden  bir park olarak,  Dünya’ da en güzel yeşil alan örneklerindendir. 

Alleben deresi  ve çevresi  Prof. Hermann  Jansen (1938) tarafında yapılan Gaziantep’in ilk imar planından bu yana, kentin yaşam damarı  kabullenilmiş, korunmuş ve kentin kimliğinin bir parçası olmuştur. Gaziantep’liler  burayı günlük yaşamda vazgeçilmez bir alan olarak benimsemiştir.

Özellikle son zamanlarda Gaziantep’teki yeşil alanlarla ilgili uygulamaları endişe ile izlemekteyiz. Ne yazık ki her gelen belediye,  bu parka gözünü dikmekte ve yaptığı yanlış uygulamalarla, bu alanları talan etmeyi sürdürmektedir. *Şimdi aramızda olmayan rahmetli Prof. Jansen'in bu yapılanlardan sonra mutlaka kemikleri sızlayacaktır..
Demokrasi  meydanından başlayarak Alleben  göleti’ne  kadar uzanan bu park, önce  Sanko Alışveriş Merkezi  ve parkın içerisine yapılan sözde küçük(!) sosyal alanlarla parçalanmış ve sürekliliği kesintiye uğratılmıştır. Doğa Koleji ve çevresindeki yapılaşmalarla da süreklilik tamamen yok edilmiştir. Maalesef bu parkın bütünlüğünün ve sürekliliğinin bozulması, hem Gaziantep ve Gaziantepliler için, hem de  Dünya mirası olarak, telafi  edilemez büyük bir kayba dönüşmüştür.

Bu şehri yönetenler,  100.YIL PARKI nın  önemini  ve insanlık için değerini  kavrayabilseler, oraya bir mabet gibi sarılırlar. Bu gün 100.YIL PARK  alanında  bulunan Metro Market arkasındaki  yeşil alan imara açılarak, yeşil alan kapsamında planlanan  bu yere  hızla dikilen  sayısız binalarla büyük  bir kaosa yol açılmaktadır. Bu uygulama ile  100.YIL PARKI nı  bir kez daha parçalayarak bu kente  ve kentliye karşı büyük bir hata yapılmıştır.
 
Bir sorun çözülemiyorsa bırakın kalsın. Zaman, en iyi çözüm ilacıdır. İlle çözeceğim diye, birilerine rant sağlamak amacıyla  memlekete  ihanet edilmemelidir.

MEVCUT YEŞİL ALANLARI KALDIRILIP BAŞKA  YERE YAPIYORUZ DEMEK DOĞRU DEĞİLDİR

Şimdi de Doğa koleji karşısından başlayarak yeni yapılan Ahmet  Şireci  bulvarı boyunca devam eden   100. YIL PARK  alanının yok edilmeye çalışıldığını ibretle gözlemlemekteyiz. Yapılaşmalar için uyarılar yapıldığı halde, maalesef  yöneticilerin  üç  maymunu  oynanmaya  devam  ettiğini  üzüntü ile izlemekteyiz.

Belediyeler, tabii ki her zaman şehrin gelişimini göz önüne alarak yeni yeşil alanlar açmak zorundadır. Ancak bu açılan alanlar, belediyelere  mevcut alanları yok etme hakkını vermez. “Efendim biz bir  metrekare  yerine bin  metrekare yeşil alan açtık, bir ağaç yerine bin ağaç diktik, yeşil düşmanı değiliz” deme hakkına hiç kimse sahip değildir. Çünkü her yeşil alan, etki alanının ihtiyacına göre planlanmıştır. Başka yerde yapılan  yeşil alan, mevcut yerdeki  yaşamı  kolaylaştırmaz. Mevcut yeşil alanlar, rant  uğruna  takasla talan edilemez.

Allah aşkına lütfen bu memleketin  ve  çocuklarımızın  geleceğini  düşünün. Gözü doymaz  insanları  doyuramazsınız. Onun için gelin, geçmiş belediyelerin telafisi mümkün olmayan, yaptıkları bazı yanlışlar gibi, sizler de göz  göre göre bu yanlışlara devam etmeyin. Dileğim, yapılan  yanlışlarla değil, herkesi mutlu eden  şehre faydalı  güzel hizmetlerle ve  minnetle anılmanızdır. Unutulmamalıdır ki hiç kimse, öbür dünyaya amelinden başka bir şey götürmüyor.

YEŞİL ALANLARA KIYMAYIN - M. Necati Kanalıcı 

(20 Nisan 2018 Tarihli Gaziantep 27 Gazetesinde yayınlandı)

Yorum yapİlk yorum yapan sen ol!

Sponsorlar