Kulübümüz

BAŞKANIN MESAJI

Saygıdeğer Gaziantepliler ,

1993 yıldan bu yana 27 yıllık geçmişiyle Şehrimizin en önemli Sivil Toplum Kuruluşlarından olan Gaziantep Kulübü Derneği , 22. Olağan Genel Kurulunda ;  Kültürel değerlerimizin korunması ve yaşatılması  ,huzur ve barış dolu bir dünyada yaşamanın nasıl olduğu konusunda vizyon sahibi  gönüllü 9 üyemizin göreve gelmelerini  kabul etmişlerdir.

Gaziantep’in geleceğinde olması istenilen kültürün şekillenmesinden hareketle nasıl bir kurguya ihtiyacımız olduğunu sormak , kent adına yapılması beklenen en önemli çalışmalardan birisi olacaktır.

M.Ö Sparta Şehir Devleti ile Atina Şehir devleti  bir savaşa tutuşurlar. Tarihçiler  , ‘’Zaferi , Sparta Şehir Devleti  kazanmıştır ama kısa zaman sonra Spartalıların , Atinalılaştıklarını yazmışlardır.’’ Savaşı kimin kazandığı Kültürel ortamda iklimi şekillendirme gücünüzde gizlidir.

İletişim ve ulaşım araçlarının gelişimi ile dünya küçük bir köy haline gelmiş ve bu hızlı gelişmelerin yaşamı değiştirdiği iletişim ve teknolojinin sanal dünyada yeni formlar edindiği zaman diliminde bu hızlı değişimi görmezlikten gelmek saflık olacaktır.

Tüm gelişmeler gösteriyor ki , farklılığa , farklı fikirlere ihtiyacımız sonsuzdur . Farklılıktan korkmadan farklı söylemlerin ifade edilmesinden kaygı duymadan  eğitimde ve aile içi yaşantıda önce kendimizden başlayarak yeni neslin farklı fikirlerinden yola çıkarak;  güçlü , üretken ve çağı takip eden bireylerle Gaziantep’in geleceğindeki kültürel yaşamı hep birlikte dizayn edebiliriz. Bugün bu derneğin varlığı bile bunun göstergesidir.

İnsana ait fikirlerin sansürlenmeden korku ve kaygı yaratmasına izin vermeden kendini ifade etmesini sağlamak ve daha fazla insan gücünün çalışma hayatında yer edinmesine sunulacak katkıların Kent kültürüne , yaşam biçimine ,sanayi üretimi ve gelişimine, özne olma idealimizi sizlerle paylaşmak arzusundayız. Düşündürücü olan  , bunu çok daha güçlü vermekle karşı karşıya olduğumuzdur.

Bu değişim ve dönüşümün içinde yer almanın en etkili yolu işaret eden Atatürk ; ‘’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’’ diyerek, yeni fikirlerle bilimi takip etmemiz gerektiğini ifade etmiştir. Bu yol bizlerin gelecekte varoluşumuzun teminatı olacaktır. 

Aksi durumda “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” Atatürk , çağdaş uygarlık düzeyini aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymayı hedefleyen bu söylemi ile gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiştir.

 İnsanı güçlü yapan yeni fikirlerdir. İnsanı harekete geçiren ise fikirleri ve inançlarıdır. İnsanı yaşatan , yücelten kültür değerlerimizin bir çoğu Otantik yaşam kültürümüze ışık olmuş ve  yaşam felsefesi sunmuştur.Hz. Muhammed hadislerinde ‘’İki günü aynı olan kişi yanılmıştır.‘’  fikri inancı ile   ‘’Dün dünde kaldı cancağızım , şimdi yeni şeyler söylemek lazım’’  diyen Mevlana , kültür değerlerimizi gelişmeye açmanın yeni fikirlerle mümkün olduğunu bize göstermektedir.

Farklı bir fikir duyduğumuzda açıkça hak ve hukuk ihlali yok ise- ki  her yeni fikir eskiye saldırıdır - bu riski göze almadan gelişmemiz mümkün değildir. Gelecekte var olabilmemizin başka yolu yoktur. Eskiyi anlatarak bu yolda sürdürülebilir bir gelecek tesisi değişen dünyada imkansız göründüğü malumdur.  Çağın tüm hızıyla kendi değerlerini yarattığı bir dünyada yok olmaya yüz tutmuş olan kültürel değerleri nasıl şekillendireceğimiz fikri  konusunda  etkin olmak  gayesi ile yola çıktığımızı belirtmek isteriz .

Bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir kent bırakma sorumluluğu ve bilinci ile ‘’Gaziantep’in geleceğinde yeni yaşam kültürünü dizayn etmek üzere’’ bu kentte yaşayan herkesi sevgi ile selamlıyor , farklı fikirler konusunda geliştireceğimiz programlarda sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyoruz.

SİBEL GÜRSEL

Gaziantep Kulübü 22. Dönem Başkanı                              

Gaziantep Kulübü 22. Dönem Yönetim Kurulu

Bekir Sıtkı SEVEROĞLU - Başkan Yardımcısı

Çiğdem APA                  - Genel Sekreter             

Arzu EKMEKÇİ               - Sayman                        

M.Cemil AÇIKKOL          - Üye

Ezel KADIOĞLU             - Üye

Ü.Bülent GÖKSEVEN       - Üye

Kübra KAYIN                  -Üye

Tarık AYTEKİN               - Üye

 

Yorum yapGüven SİPAHİ demiş ki:

Hayırlı olsun. Gaziantep’in de ülkemizin de gerçek ve çalışkan sivil toplum kuruluşlarına ihtiyacı var. ????

Metin YILDIRIMDEMİR demiş ki:

Yeni Yönetim Kurulu Başkanımız Sibel GÜRSEL Hanımın nezdinde tüm Yönetimdeki arkadaşlarımızı Tebrik ediyor ve Başarılar diliyorum. Çalışmalarıyla Kulübümüzün Çıtasını daha yükseklere taşıyacaklarından eminiz.

Sponsorlar