Etkinlik

TÜMÜ

Gazilik Ünvanının 97. Yıldönümü Anma Toplantısı

Gaziantep Kulübü tarafından, şehrimizin Gazilik Ünvanı Alışının 97. Yıl dönümünde, Kurtuluş Savaşından kalan top ve mermi izlerini halen üzerinde taşıyan tarihi Kendirli Gazi Kültür Merkezi’nde anlamlı bir etkinlik düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşması için kürsüye gelen Kulüp Başkanı Tarık Aytekin, Gazilik Unvanının Gaziantepliler için bir gurur kaynağı olduğunu söyleyerek, vatan topraklarının korunmasında canlarını ortaya koyan şehit ve gazileri unutmadıklarını ve asla unutmayacaklarını söyledi. Antep savunmasının çok iyi anlatılması ve çok iyi anlaşılması gerektiğini belirten Aytekin, bu amaçla yapılan her türlü araştırmaya ve çalışmaya katkı sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Sözlerine , “Harpte 24.000 nüfusun 6.317’sini şehit vererek, tarihe destan armağan eden kentin torunları, bu onur ve gurur günümüzde, sizleri en içten duygu ve saygılarımla selamlıyorum.” diyerek başlayan Dr.Samet Bayrak, tamamı belgelere dayanan , “Antep Harbinde İhanet, Kuşatma, Açlık ve Mustafa Kemal Paşa” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Sunumda en dikkat çeken anlar, Ayıntab Cemiyet-i İslamiye ’sinin, Ayıntab Mutasarrıflık Makamına yazdıkları ve oradan da Dâhiliye Nezaretine gönderilen dilekçe ile Kılıç Ali’nin Kuvayı Milliye’ ye muhalif olan 13 kişi ile yaşadıklarının anlatıldığı bölümler oldu. Antep harbinde Mustafa Kemal Paşa’nın etkisinin bilinenden çok daha fazla olduğu belgelerle açıklandı.

Sayın Samet Bayrak’ın konuşmasının sonundaki şu sözler, tüm salonda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu ;“Bizlere bu günleri armağan eden geçmişlerimize sonsuza dek minnet ve şükran borçluyuz. Bu borcu unutanlar hem nankör, hem dünü, bugünü ve yarını görmeyen körlerdir. Hiç kimse bu borcu asla unutamaz. Çünkü bu borç vatan borcudur, namus borcudur, vicdan borcudur. Ne zaman aşımına uğrar, ne ertelenir, ne ödenir, ne biter. Sonsuza dek sürer. Ne mutlu Gaziantep’li olana, Ne mutlu Türküm diyene…”

Sunumun ardından Kulüp Başkanı Tarık Aytekin tarafından Dr. Samet Bayrak’a günün anısına bir plaket takdim edildi. Program tüm salonun hep bir ağızdan coşku ile söylediği Gaziantep Marşı ile sona erdi.

Yorum yapMEHMET SAIT ÖZTAHTACI demiş ki:

GAZİANTEP Lİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM EMEKLERINİZE SAĞLIK

Sponsorlar