Basın

Yiğitliğin, Kahramanlığın Tarihi Belgesi

Gaziantep Kulübü Derneği Başkanı Necati Binici, Atatürk'ün Gaziantep'e gelişinin 83.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda “Gazilik Nişanı Antep’i gururlandırmış, Gazi’nin teşrifi Anteplileri onurlandırmıştır” dedi.

Binici, “Bugün, Türk Milleti'ni en iyi tanıyan büyük Atatürk'ün Gaziantep'e geliş tarihi olan 26 Ocak 1933 gününün 83.Yıl dönümü… Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal, bundan tam 83 yıl önce, Kurtuluş Savaşında Milli Mücadeleye örnek teşkil etmiş olan Gaziantep’le buluşmak üzere şehrimize teşrif etmiştir. 

Antep Halkının işgal kuvvetlerine karşı verdiği ve milli mücadele’nin temelini oluşturan, tarihe mal olmuş bu örnek savunmasını o yıllarda en iyi bilen ve yakından izleyen, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Gazianteplileri kutlamak ve yüceltmek için bundan 83 yıl önce ilimizi onurlandırmıştır. Çünkü o büyük insan biliyordu ki; Antep savunması; yiğitliğin cesaretin ve kahramanlığın tarihi belgesidir” diye ifade etti.

‘Gazilik unvanı şehrimize kolay verilmedi’, diyen Başkan Binici, “Bu şehrin taşı toprağı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmıştır. Her köşesinde Şahinbey’in, Karayılan’ın ve bu şehir için kanını döken nice şehitlerin ve mücahitlerin anıları yatmaktadır. Ve bu kahramanların Antep’te yaktıkları ateş tüm yurdu sararak büyük bir direnişe dönüşmüş, Türk’üm diyen her kasaba her şehir Antebi örnek almıştır. Türkiye’yi kurtaran, yaşadığımız bugünleri kendisine borçlu olduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk; hiçbir yerden yardım almadan aylarca muhasara altında kalan ve asla şehrini işgalcilere teslim etmeyen Antep’i ve Anteplileri unutmadı” dedi.

Ulu Önder’in Gaziantep’e teşriflerinin 83.yıl dönümünde aziz hatırası önünde saygı ile eğildiklerini belirten Gaziantep Kulübü Derneği Başkanı Necati Binici, “İşte bu yüzdendir ki, Gaziantepli olarak ne kadar övünsek, ne kadar iftihar etsek azdır. Çünkü Ulu Önder’in dediği gibi “Biz sadece Gaziantep’i değil, Türkiye’yi de kurtardık” dedi.
 

Yorum yapİlk yorum yapan sen ol!

Sponsorlar