Alleben Toplantıları

TÜMÜ

Stratejik Göç Mühendisliği ve Türkiye - Prof. Dr. Ümit Özdağ, 18 Aralık'19

“SURİYELİLER ve GAZİANTEP ” - Stratejik Göç Mühendisliği ve Türkiye,   

Gaziantep Kulübü tarafından gerçekleştirilen Alleben Toplantıları’nın bu ay ki konuğu İyi Parti İstanbul Milletvekili Prof.Dr.Ümit Özdağ oldu.

Prof.Dr.Ümit Özdağ, katılımcıların ilgi ile izlediği , “Stratejik Göç Mühendisliği ve Türkiye” adlı sunumunda, Suriye’de yaşananları ve öncesindeki süreci anlattıktan sonra özetle şu ifadelere yer verdi.

“Suriye’liler sorunu Türkiye’nin geleceğini karartacak bir meseledir. 1000 yıl içerisinde Anadolu’daki Türk egemenliğine karşı 3 büyük tehdit aşılmıştır. Şimdi bu 3 büyük tehdit kadar büyük bir tehdit olan kavimler göçü ile karşı karşıyayız. Tarihin tekerleğini büyük nüfus hareketleri çeviriyor. 5,3 Milyon Suriyeli geldi , bunun 1,5 milyonu kayıtsız. Türkiye’de şu an 6,7 milyon yabancı var , bunun stratejik göç mühendisliğinin bir parçası olduğunu düşünüyoruz.

2040’ta her 10-11 kişiden birisi Suriye’li olacak , ve bunların en yoğun yaşadıkları yer Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay olacak. Suriye’lileri güvenli bölgelere taşıyacağız, büyük bir yalandır. Suriye halkının yaşadığı büyük bir bölümde kentlerde savaş bitmiştir. Bizdeki Suriyeliler bayramda haftalarca gidip memleketlerinde kalıp geri dönüyorlar. Yaşadığımız ekonomik krizin en büyük tetikleyicisi Suriye’lilere harcanan paradır. 40 Milyar $ harcandığı söyleniyor , gerçek rakam 58 Milyar $’dır.

Derhal açık kapı politikası sonlandırılmalı, kayıtsız olarak ülkemizde bulunanlar tespit edilmeli, Suriye Hükümeti yani Esad ile görüşmelere başlanmalı, her iki hükümetin oluşturacağı geri dönüş komisyonları kurulmalı , dönecek insanların bazı temel hak ve güvenliklerinin Suriye hükümeti tarafından  teminat altına alınması sağlanmalı , burada kalacaklara asla vatandaşlık verilmeyeceği kararlılıkla vurgulanmalı ve geri dönüşün önü açılmalıdır.” ifadeleri ile çözüm önerilerini sıralayan Sayın Özdağ, toplantının ikinci bölümünde izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Toplantı sonrasında Gaziantep Kulübü Başkanı Tarık Aytekin günün anısına bir plaket sundu.

Yorum yapİlk yorum yapan sen ol!

Sponsorlar