Alleben Toplantıları

TÜMÜ

“Demokrasi ve Ekonomi” Gazeteci Yazar - Taha AKYOL

Gaziantep Kulübü tarafından gerçekleştirilen Alleben Toplantıları’nın bu ay ki konuğu Taha Akyol idi.

Gazeteci Yazar Taha Akyol katılımcıların ilgi ile izlediği , “Demokrasi ve Ekonomi” adlı sunumunda, Hukuksal bazı uygulama ve kararların ekonomiyi nasıl etkilediğini örnekleri ile anlattıktan sonra şu ifadelere yer verdi.

“Medyada muhalefetin sesini kısmak, eleştirenleri aşağılamak, medyanın büyük kısmını iktidar yanlısı haline getirmek iyi mi sonuç verir, kötü mü?

Bir süre için iktidarların lehine oluyor. Fakat bir süre sonra bumerang etkisi yapıyor, ülkeye de iktidara da zarar veriyor.

Medyanın çoğunlukla görmediği ya da küçülttüğü şu iki habere bakın lütfen:

19 Kasım 2016: TUSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ‘endişeli’ olduklarını söyledi. “Son iki haftadır yükselen döviz kurunun, enflasyona ve uzun vadeli faizlere yapacağı etkilerden endişe duyuyoruz” dedi.

25 Aralık 2017: Rahmi Koç Bilim Madalyası’nı kazanan ünlü iktisatçı Daron Acemoğlu “Ekonomide yavaşlama riski çok yüksek. Türkiye’de 2018 ve 2019’da kriz riski var” dedi.

Bu uyarılar zamanında ciddiye alınsaydı, çağırılıp görüşmeler yapılsaydı... Medya iktidarı tedbirler almaya yöneltmek üzere özgür tartışma programları yapmak suretiyle kamuoyu oluştursaydı...

Büyük bir ihtimalle, kriz en azından daha yumuşak olurdu.

Ama öyle olmadı; iktidar yanlısı medya toz pembe tablolar çizdi. Dahası, sorunlar düşman saldırısı gibi gösterildi. Eleştirenlerin şahıslarına, kurumlarına hakaret edildi...

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçımanşetlerde “faiz lobisinin kaos planını” uygulamakla suçlandı !

Özgür ortamda alınabilecek tedbirler böyle bir siyasi iklimde alınmadı, hatta ekonomi daha da ısıtıldı...

Geldiğimiz durumu hep beraber yaşıyoruz; enflasyon, döviz ve faiz sorunları büyümüş, bunlar da faizi tırmandırmış durumda.

Gelişmiş demokrasilerde fikir ve ifade hürriyetinin çok önemli olmasının sebebi, sadece hürriyet inancı değildir. Sorunların zamanında görülebilmesi ve ortak akıl geliştirilebilmesi için  fikir ve ifade hürriyeti, medyada çoğulculuk şarttır. “

Konuşmasının ardından izleyici sorularını da yanıtlayan Taha Akyol’a , programın sonunda Gaziantep Kulübü Başkanı Tarık Aytekin tarafından günün anısına bir plaket ve kutnu kumaş hediye edildi.

Yorum yapİlk yorum yapan sen ol!

Sponsorlar