Alleben Toplantıları

TÜMÜ

Alleben Toplantıları - “Gaziantep için Valimiz ile başbaşa”

Alleben Toplantıları'nın 2. dönemdeki 10. toplantısının konuğu  Vali Davut Gül oldu.

“Gaziantep için Valimiz ile başbaşa” konulu toplantı 14 Ocak 2019  Pazartesi akşamı Tuğcan Oteli Fırat Balo Salonu'nda gerçekleştirildi.

Gaziantep’in var olan sorunlarının iyi yönetildiğini, belirten Vali Gül, Gaziantep’in sorunlarını çözme kabiliyetinin diğer şehirlerden daha fazla olduğunu dile getirdi. Gül,  toplantıda gelen bir soru üzerine kendi cep telefonundan İçişleri Bakanlığı’nın UYUMA projesine mesaj göndererek anlık tatbikat yaptı. Gül, “Bir kişi bile bağımlıysa bununla mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Bu anlamda bir kişinin dahi heba edilmesine asla müsaade etmeyiz” ifadelerini kullandı. 

Tuğcan otelde gerçekleşen buluşmada Gaziantep Kulübü Tarık Aytekin , ölümünün 96. Yılında Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a anarak bir açılış konuşması yaptı. Daha sonra Vali Gül kısa bir konuşma yaptı ve Necati Binici'nin moderatörlüğünde katılımcıların sorularını yanıtladı.

Şehirde bir çok tiyatro salonlarının, önemli spor tesisleri olduğunu ve eğitim konusunda da önemli mesafeler kat edildiğini söyleyen Gül, "şu anda 100 okula ihtiyacımız var. Bu gerçekleştiğinde tamamen tekli eğitime geçmiş olacağız ve çocuklarımız sabahın erken saatlerinde kalkmak zorunda kalmayacak "dedi. Okul bahçelerinin tamamına basket ve voleybol sahaları yapacaklarını, ayrıca 20 kapalı spor salonuyla birlikte 6 yüzme havuzu için harekete geçtiklerini dile getirdi. 

Vali Gül, Gaziantep’in gelişme trendinin çok yüksek olduğunu kaydetti. Şehrin içerisinde olunca kentteki gelişmelerin çoğu zaman gözden kaçırıldığını aktaran Vali Gül, Gaziantep’in Türkiye’den ve dünyanın birçok ilinden çok daha hızlı geliştiğini söyledi. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Gaziantep’te de bu gelişmeye bağlı olarak bazı sorunların olabileceğini belirten Vali Gül, “Gaziantep’in kat ettiği gelişme trendi çok fazla, çok hızlı. Gaziantep gelişiyor, dünya gelişiyor, Gaziantep Türkiye’den de dünyanın birçok şehrinden de daha hızlı gelişiyor. Gelişmeyle beraber bu şehirde yaşayanların bazı problemleri ortaya çıkıyor. Sonuç itibari ile 2 buçuk milyonlu bir şehirden bahsediyoruz ve dünyanın her yerinde 2 buçuk nüfuslu şehirlerin trafikle ilgili, çevreyle ilgili, güvenlikle ilgili sorunları vardır ama bu sorunları 2 milyon nüfuslu şehirlerin tamamında görebilirisiniz” dedi. Gaziantep’in var olan sorunları iyi yönetebildiğini, çözebildiğini bildiren Vali Gül,  bu  kabiliyetinin diğer şehirlerden daha fazla olduğunu dile getirdi .

Toplantıda uyuşturucu ile ilgili sorulan bir soru üzerine İçişleri Bakanlığı’nın uyuşturucu ile mücadele için başlattığı UYUMA Projesinden bahseden Vali Gül, uygulamaya mesaj göndererek katılımcılardan UYUMA uygulamasının yaygınlaştırılması konusunda destek istedi. UYUMA (Uyuşturucu İle Mücadele Mobil Uygulama) ile vatandaşların sokakta tanık oldukları uyuşturucu suçlarını doğrudan polise bildirebileceklerini aktaran Vali Gül, uygulamayı telefonlarınıza indirerek uyuşturucu satışı ve kullanımı ile ilgili herhangi bir olay gözleyen vatandaşlarımız bildirimlerini çok kolay ve kısa sürede yapabilirler. Bildirimi yapanların sadece telefon numaraları görünüyor. Bu sayede konum belirleniyor. En yakın yerdeki polis ekipleri müdahale ediyor. Bildirim yapanın kimlik bilgileri kesinlikle gizli kalıyor” dedi.

Uyuşturucu ile mücadelenin devlet politikası olduğuna da değinen Vali Gül, “Bir kişi bile bağımlıysa bununla mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Bu anlamda bir kişinin dahi heba edilmesine asla müsaade etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Toplantı’nın ardından günün anısına bir plaket taktim edilen Sayın Gül , tüm konukları tek tek uğurlayarak salondan ayrıldı.

Yorum yapİlk yorum yapan sen ol!

Sponsorlar