Alleben Toplantıları

TÜMÜ

ALLEBEN TOPLANTILARI-“Türkiye Ekonomisi'nin Bugünü ve Geleceği” -Ersin ÖZİNCE

Alleben Toplantısı’nda konuşan Ersin Özince; “Endişeli ama cesaretli bir yurttaşım”

Gaziantep Kulübü’nün rutin olarak düzenlediği Alleben Toplantıları'nın bu ay ki konuğu İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince idi. Gaziantep Kulübü’nün özel davetlisi olarak Gaziantep’e gelen Sayın Özince, “Türkiye Ekonomisinin Bugünü ve geleceği” konulu izleyenlerin ilgi ve dikkatle izlediği söyleşisine, “İnsan böyle güzel toplulukları bir arada görünce morali düzeliyor , mevcut durumdan endişeli ama cesaretli bir yurttaşım” diyerek başladı.

Ersin Özince  konuşmasında ana hatlarıyla şu ifadelere yer verdi ;

Ekonomi insanların mutluluğu denilebilir, kimseye muhtaç olmadan ayakta kalabiliyor musunuz , önemli olan budur. Mustafa Kemal Atatürk siyasi bağımsızlık iktisadi bağımsızlık ile taçlanır demiş . Maalesef ekonomimiz bugün bağımsız değildir. Türkiye bir ulus devlettir , o halde ulusal bir ekonomimiz olması gerekmektedir. Ulusal ekonomiyi çalıştırmak için bir dinamo lazım. Bu dinamo mali sektördür . Mali sektör olarak bankalarımız var ama sonrası yok. Sonrasında güçlü bir sermaye piyasası olması gerekiyor. Bizim sermaye piyasamız G-20 ülkelerine kıyasla çok yetersiz. Ne yapacaksak kendi imkanlarımız ile yapmalıyız. Dış borç ile uzun vadeli sağlam bir ekonomi pek mümkün değildir. Borcumuzun miktarında değil çeşidinde sıkıntımız var. Aldığımız dış borçların büyük bir bölümünü alt yapıya yönlendirdik, yanlış kullandık. Aslında borç sorunumuz yok , istikrar sorunumuz var. Doğru dürüst bir ekonomide sürprize yer yoktur.

Dövizdeki yükselişin esas nedeni dövize olan reel talepten kaynaklanıyor. Bu da daha çok dış ticaret açığımızdan kaynaklanıyor. Çin ile ticaretimize baktığımızda büyük bir bölümünü , plastikten kırtasiye malzemesine kadar bizim burada üretebildiğimiz ürünler oluşturuyor. Bunun gibi basit kalem malzeme ithalatları bizi ve kuru çok ciddi baskı altına alıyor.

Ekonomik büyüme başka şeydir , kalkınma başka bir şey. Tasarruflarımızdan daha fazlasını harcamamız büyüme hırsımızdan kaynaklanıyor.

Çok fantezi konularla uğraşıp hergün başka başka gündemlere uyanıyoruz. Siyasi gündemden uzaklaşıp önümüze bakmamız gerekmekte.

Şu an ekonomide bir kısır döngüye girildiği görünüyor , topa basıp herkesi bir sakinleştirmek , durumu bir kontrol altına almak gerekiyor. Bunu da ancak  ekonominin başına geçecek güvenilir bir kaptan yapabilir.

Toplantı sonunda izleyicilerin sorularını yanıtlayan Ersin Özince’ye ,Gaziantep Kulübü Başkanı Tarık Aytekin tarafından günün anısına kutnu kumaş ve sedef kakma bir kutu hediye edildi.

Ersin Özince kimdir ?

1953'te Balıkesir Havran'da doğdu. 1975'te ODTÜ İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdikten sonra Türkiye İş Bankası'na stajyer müfettiş yardımcısı olarak iş yaşamına başladı. Müfettişlik yaparken 1986'da Muhasebe Müdürlüğüne müdür yardımcısı olarak atandı.

1988'de aynı müdürlükte grup müdürlüğüne yükseldi. Fon Yönetimi Müdürlüğü'nün kuruluşunda çalıştı ve ilk müdürü oldu. 1992'de Yenişehir Ankara Şubesi'ne müdür olarak atandı.

1994’te Türkiye İş Bankası genel müdür yardımcılığı'na getirildi. 28 Ekim 1998'de de Türkiye İş Bankası'nın 15. genel müdürü ve aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Yönetim kurulu başkanı oldu.

2011, 2014 ve 2017 yıllarında Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Sayın Özince, 01 Nisan 2011 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. 

Sayın Özince Banka dışında Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, TEMA Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Meslek yaşamı boyunca Harward Business School'da 3 aylık üst düzey yöneticilik eğitimi de olmak üzere çeşitli yurtdışı eğitimlere katılmıştır.

Ersin Özince evli ve 2 çocuk babası olup , iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

Yorum yapİlk yorum yapan sen ol!

Sponsorlar